Reklama
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 28 sierpnia 2012 19:54

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ

Prowadząca: Beata Myczkowska

Czas:45 minut

Temat: W jaki sposób mydło i proszek zmywają brud?

Cele:

ogólne:

- wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach,

- poszerzenie czynnego słownictwa.

 

operacyjne:

- uczeń wymienia substancje mieszające i nie mieszające się z wodą,

- uczeń potrafi wskazać produkty zmywające brud,

- uczeń potrafi wytłumaczyć w jaki sposób proszki, mydła zmywają

brud.

 

Metody wspierania aktywności edukacyjnej uczniów:

- słowne: rozmowa kierowana,  instrukcje słowne,

- oglądowe: pokaz, demonstracja,

- obserwacja bezpośrednia.

 

Formy organizacyjne aktywności edukacyjnej uczniów:

- indywidualna,

- zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne w inicjowaniu czynności uczenia się uczniów:

podręcznik, zeszyt ćwiczeń, woda, olej, płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mydło, słoiki, łyżki.

 

 

 

Przebieg lekcji:

1. Powitanie.

2. Sprawdzenie obecności.

3. Zapisanie tematu: W jaki sposób mydło i proszek zmywają brud?

4. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji. Uczniowie przypominają jakie substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie, a które źle.

5. Nauczyciel zadaje uczniom pytania wprowadzające do lekcji.

,,Do czego służy woda?”

,,Za pomocą jakich środków można usunąć brud?

6. Wykonanie doświadczenia sprawdzającego właściwości płynu do

naczyń, mydła, proszku.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela nalewają wody do słoików, a

następnie oleju i próbują wymieszać te dwie substancje. Po nieudanej

próbie wymieszania nauczyciel poleca uczniom dodanie do słoików

proszku, mydła, płynu do naczyń.

7. Wysunięcie wniosków z pomocą nauczyciela.

a) Płyn do naczyń, mydło, proszek to substancje, które ułatwiają

zmieszanie substancji trudno mieszalnych.

b) Są to środki, które zmieniają właściwości wody. Prowadzi to do tego, że można usunąć brud.

8. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że te środki noszą wspólną nazwę

detergenty.

9. Wykonanie zadań z zeszytu ćwiczeń.

10.Zapisanie notatki.

11.Zadanie domowe – Do miseczki wlej wodę. Na powierzchni wody

spróbuj położyć spinacz w taki sposób, żeby nie wpadł. Następnie

dodaj kilka kropel płynu do naczyń i obserwuj co się stanie. Wyniki

obserwacji zapisz w zeszycie.

12.Przypomnienie wiadomości zdobytych na lekcji.

13.Ocena pracy uczniów.

14.Podziękowanie za pracę na lekcji.

15.Zakończenie lekcji.

Poprawiony: poniedziałek, 03 września 2012 11:42
 
Joomla themes, affordable business hosting.